Vianočné darčeky -3. časť chladničky, práčky a sušičky prádla, domácnosť.


Ako sa blíži koniec roka, stúpa počet nákupov darčekov alebo, vo firmách, navyšovanie nákladov. Tak som sa trošku povenoval niekoľkým oblastiam v elektronike a spotrebičoch. V 4 častiach sa povenujem týmto  oblastiam:
Notebooky, televízory (plazmy aj LCD), domáce spotrebiče (práčky  a chladničky) a rôzne zaujímavosti.  Podotýkam, že u všetkých produktov ide o môj subjektívny pohľad a pocit z daného zariadenia.
Dnešná časť bude venovaná  nákupom bielej techniky do domácnosti

Pozrel som sa na chladničky, práčky, sušičky a tiež jednu práčku so sušičkou.
Všetky tieto spotrebiče ma niečím zaujali, spotrebou, dizajnom alebo inováciou.

Takže ideme na to kategóriou práčky.
Tu som vybral dve práčky LG a jednu Samsung. Dôvod je ten, že LG F1480QDS mám doma a so Samsungom majú veľmi dobré skúsenosti známi. Všetky tri Vám ušetria energiu a zabezpečia čisté prádlo, môj favorit je LG F1480TDS6 ktorá vychádza z F1480QDS a je nádherne čierna.

LG F1222ND


Práčka na 6kg bielizne za cenu okolo 330€. Je poháňaná Direct Drive motorom, čím je veľmi tíchá aj pri žmýkaní s plnými otáčkami.  Na motor výrobca poskytuje 10 ročnú záruku.
LG F1222ND má 13 programov vrátane rýchleho programu či prania detského oblečenia, k tomu treba pridať špecialitu, antialergické máchanie.

LG F1480QDS


Táto práčka má parné pranie, čo o dosť zvyšuje prací účinok. Práčka je označovaná práčkou roku 2011 podľa dTestu.

Pracia náplň 7kg, energetická trieda A-30% (A+++), spotreba 0,91 kWh na cyklus prania, spotreba vody 49L to sú základné parametre. Práčku je možné počas prania, ak tam nieje veľa vody pauznúť, a doplniť prádlo.
LG F1480QDS si vďaka funkcií 6 zmyslu (6 sense) odváži hmotnosť prádla a na základe toho určí čas a množstvo vody na pranie, čím šetrí ešte viac vodu i energiu.
V podstate jej sesterská práčka je F1480TDS na 8kg alebo F1480TDS6 (čierne vyhotovenie 8kg verzie).
Cena LG F1480QDS sa pohybuje okolo 640€.
Danú práčku máme doma a musím uznať, že oproti elektroluxke je abnormálne tichá, najhlučnejšie je napúšťanie vody, teda je čo povedať keď občas kontrolujete pranie vizuálne lebo nepočuť motor….

Samsung WF0704W7V1


Samsung WF0704W7V1 má diamantový bubon, a veľmi nízku spotrebu energie. Podobne ako LG F1480QDS je v triede A+++, je to takzvaná zelená (ECO) trieda.
Špecifikom je u Samsungu technológia Eco bubble na setrenie vody a energie, kde sa používa vzduch v kombinácií s vodou. Program rýchleho prania u tejto práčky trvá 15 minút, čo stačí na odstránenie pachov bohužiaľ ale nie na odstránenie špiny.
Cena tejto práčky sa pohybuje okolo 500 €

Ďaľšou kategóriou na ktorú sa pozriem sú sušičky prádla.
Okrem toho, že pri používaní sa vám prádlo nemusí sušiť 1-2 dni v byte či na balkóne, znižuje sa ich používaním prašnosť v byte (odpozorované za 7 mesiacov používania sušičky).

Siemens WT46S515BY


Táto sušička je síce energetickej triedy B ale zase má jednu špecialitku, Parné “našuchorenie” prádla. Maximálna náplň je 8kg a pri nej má sušička spotrebu elektrickej energie 3,74 kWh za cyklus. WT46S515BY má program na parné odpachovanie oblecenia, čo niekedy je vhodné, najmä po návšteve kedy máte oblečenie napáchnuté nejakým výrazným pachom.
Cena je okolo 650€.

Siemens WT46W563BY

Sušička prádla Siemens WT46W563BY je iba na 7kg ale na druhej strane má tepelné čerpadlo, na základe ktorého je v energetickej triede A-50% so spotrebou 1,45 kWh na cyklus. jej cena je ale dosť  vysoká, okolo 910 €. Na strane druhej, častým používaním sa cenový rozdiel vyrovná a je na nezaplatenie uložiť prádlo do skrine.

Osobne doma máme Siemens WT46W592, ktorá má rovnaké tepelné čerpadlo ale ešte nižšiu spotrebu, 1.35 kWh na cyklus a kôš na sušenie svetrov či topánok.  A na rozdiel od WT46W563BY má automatické čistenie bloku kondenzátora od textilného prachu v priebehu sušenia.

Bosch WVH 28420EU Logixx 7

Je kombinovaná práčka so sučičkou. Je určená na 7kg prádla pri praní ale iba na 4kg pri sušení.
Jej špecialitou je 3D-Aqua systém na vstrekovanie vody počas prania a  funkcie rozpoznania peny v bubne alebo ak sa prádlo nerovnomerne rozloží.
Táto práčka je svojím spôsobom samostatná inteligencia. Spotrebuje však relatívne dosť energie (1,19 kWh na cyklus a na plnú náplň prania). Svojou hlučnosťou je porovnateľná so Samsungom. Jej cena je  tiež jej negatívom, okolo 820€.

Ďaľšou kategóriou na ktorú sa pozriem sú chladničky.
Tu budú zastupovať tri spotrebiče, Whirlpool WME 16102A+W, Gorenje RK62338E a LG GS3159PVJV.

Whirlpool WME 16102A+W

Táto 320litrová chladnička je vhodná aj pre väčšiu rodinu. Bohužiaľ nemá mraziacu časť ale pri súčasných cenách nie je problém k tomu dokúpiť napríklad mrazničku WVE 16102 A++W za 529€, so spotrebou 180 kWh  za rok, ktorá je rovnaká ako chladnička WME 16102A+W. Síce si na to budete musieť vyhradiť priestor ale zase je to veľké plus mať samostatné spotrebiče.
Chladnička WME 16102A+W  je v kategórií A++ čo je asi 110 kWh za rok. Cena sa stále pohybuje okolo 470€, čo je aj zhruba cena doporučená výrobcom. Pokiaľ kúpite chladničku aj mrazničku Whirpool z rady 16102A+W ich spotreba by mala byť 290kWh za rok, čo je veľmi príjemné a spolu nákup je okolo 1000€, rovnaký ako chladnička LG GS7161AVJV ale s nižšou spotrebou.

Gorenje RK62338E

Kombinovaná 2 metre vysoká strieborná chladnička. Patrí do kategórie A++ s deklarovanou ročnou spotrebou energie 244 kWh za rok. Objem chladničky oproti Whirlpool WME 16102A+W je o 60 litrov menší, má 278l a to na  úkor mrazničky s objemom 92litrov. Pre bežnú rodinu dostačujúce ale v porovnaní s Whirlpool WME 16102A+W v kombinácií s WVE 16102 A++W je to málo. A tiež spotreba je oproti danej kombinácií dosť vysoká, pri pomere priestoru a spotreby. Cena je však veľmi priaznivá, pohybuje sa okolo 560€

LG GS7161AVJV

Posledným kúskom dnešnej časti je LG GS7161AVJV. Ide o takzvanú americkú chladničku, čo je dvojdverová kombinácia. Objem chladničky je 613 litrov kde chladiaci priestor je 372litrov a mraziaci 173litrov.
Samozrejmosťou je technológia No Frost proti námraze a dotykový LED displej.
Jej energetická trieda je A+ čo je údávaná spotreba 1,21 kWh/deň čo robí 441 kWh za rok. Je to však daň za dotykový domáci bar, automat na vodu, ľad a ľadovú drť.
Cena tejto chladničky sa pohybuje okolo 1000€

V podstate ak potrebuje do domácnosti spotrebiče, je nutné zadať si kritériá. Pokiaľ chcete nízko odberový a s kvalitnou funkciou, priplatíte si. Pokiaľ Vám na spotrebe nezáleží, a nákupná cena je dôležitejšia, dostanete sa už k spotrebičom s veľmi zaujímavou cenou, ale potom zistíte že sa to odráža inde.

 

Tak to je na dnes všetko, v poslednom vianočno darčekovom blogu sa pozriem na televízory.

Reklamy
This entry was posted in vychytávky. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s