Softvér pre mediacentrum


V čoraz väčšej miere sa rozšírili HTPC a TV príjmače pripojene na internet. No keď máte PC potrebujete aj program.
Vo Windows Vista a Seven je v niektorých verziách Media center. Program, ktorý za pomoci Windows media playeru a komponent Windows spraví s PC multimediálny prehrávač.
Windows XP bol v takzvanej verzii MCE (Media Centre) taktiez niečím podobným. Nuž ale čo ak nemá užívateľ takú edíciu ktorá to má ?
Nuž je to jednoduchšie ako sa zdá. Jednou z možností je inštalácia utility Media portal, čo je OpenSource varianta MediaCentra.

Obr. Mediaportal

MediaPortal je jeden z dlhodobých projektov a má relatívne najširšiu podporu hárdvéru, tv kariet, grafických kariet a taktiež bez problémov asociuje ovládače Windows od Xp do 7.
No MediaPortal vyžaduje inštaláciu Windows, ale čo ak nechcem nič inštalovať? Nuž pre takých ľudí je tu XBMC – XboX media center. Veru, naozaj ide o media centrum z prvej generácie konzol XboX.
XBMC je taktiež OpenSource a tým pádom je multiplatformný a zdarma. Má ďaľšiu výhodu oproti MediaPortalu, je ho možné tiež použiť aj ako liveCD, nielen ako inštaláciu vo Windows.

 

 

Obr. Platformy pre XBMC

 

 

 

 

 

Obr. XBMC

XBMC je určené pre rôzne operačné systémy a taktiež pre rôzne HW platformy. Samostatné XBMC je pre platformy Xbox, MAC, Linux, iOS, BSD, Windows vo verziách pre 32 a 64 bit.
Osobne používam XBMC na Windows 7 (z neho sú screenshoty) a na HTPC používam bootovanie z USB (1GB microSD karta) do GeexBoxu 2.0, jedného z derivátov XBMC.
A takýchto derivátov je viac.
XBMC Live je na Ubuntu a ide o live CD. Mnou používaný GeexBox alebo Open ELEC.
V podstate ide o ľahké linuxové live distribúcie zamerané na mediálne funkcie, a musím uznať že s úspechom.

Logá GeexBox a OpenELEC

Výhodou napríklad riešenia, ktoré používam ja, je v tom, ako bez problémovo zvláda prehrávanie videí (aj HD), hudby (vrátane FLACu) a televízie. S plnou podporou češtiny a slovenčiny.
Niektorí si možno pamätajú moje HTPC zo stránky WUG.sk. Pôvodné HTPC postavené v novembri 2009 stále funguje a je postavené na Windows XP MCE (verzia 2005) pripomeniem parametre:
CPU: AMD Sempron64 2600+ (Palermo)
RAM: 2x A-Data 1024MB PC3200
MB: MSI K8T Neo
VGA: Saphire ATi Radeon 3650 HD AGP 512MB
HDD: Seagate ST340014A – 40GB /7200
Zvuk: Creative SoundBlaster Live! Platinum 5.1
DVD-RW: LiteOn SOHW-812S
TV-Karta: InnoDV SmartTV
Zdroj: 300W

Vymenil som dosku (pôvodne ASUS K8V-MX) lebo menšiu som potreboval do inej hračky, ktorú teraz robím, a odobral 500GB disk.
Ale nejde o to, podstatou je, že daná zostava z roku páně 2005 (okrem VGA) plne vyhovuje tomu aby to fungovalo ako HTPC a pri použití GeexBox nepotrebujem pevný disk, mám totiž aj tak všetky veci na NASku.
Na danom HTPC mi štartuje Windows MCE cca 40sekúnd, GeexBox necelých 20.

Zvažoval som však teraz nad zmenou a updatom HTPC na niečo takéto INTEL D525MW Mount Washington (integrovaný Atom 525), 2 GB ram, 30GB SSD a skrinka EUROCASE mini-ITX 850 a 90W externý zdroj (notebookový). Ale zatiaľ ostávam na tomto.
Uvidíme neskôr.
Na doskách ako je táto D525 bez problémov rozbeháte GeexBox alebo OpenELEC a stačí k tomu USB flashka a spotreba nepresiahne 50-60W čo je dosť veľké pozitívum.
Ale o tom inokedy.

Galéria:

Foto z prevádzky (HTPC + LG 47PQ6000)

Reklamy
This entry was posted in Nezaradené and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s