Linux v malej firme


Keďže mi prišlo pár otázok k možnému používaniu linuxu ako operačného systému vo firme, jednoduchšie bude odpovedať  takto, cez blog.

1.) Je linux naozaj zadarmo aj pre firmy?
Áno, je. Jadro linux podlieha licencii GNU General Public License (GNU/GPL). Samozrejme iné je to pri distribúciách,  niektoré sú aj komerčné (platené).Medzi ne patria napríklad Mandriva, Red Hat, SLED, Xandros.
V podstate najrozšírenejšie na desktopoch mimo enterprise sféry sú Debian, Gentoo, Slackware, deriváty Ubuntu, Fedora Core, OpenSUSE a tie sú všetky voľné.

2.) Ako je to s účtovníctvom pod Linux?
Tak tu je to trochu horšie. Problém nie je v programe, ale v implementácií legislatívy. Ak to nevadí, postačí aj GNU Cash.
V ČR je HoneyCalc ktorý nemám momentálne odskúšaný v SR  alebo je možné použiť FlexiBee. Ten je upravený aj pre SR.
Iným riešením je použiť virtuálny počítač s Windows (licencia músí na Windows byť) alebo program ktorý ide cez WINE, napríklad Pohoda či ABRA.
Pre SZČO alebo malú firmu sa dá použiť aj Excel alebo Math (LibreOffice) čo v podstate i veľa firiem používa.FlexiBee – účtovníctvo pod Linuxom bez problémov.

HoneyCalc pre Linux – český účtovný program pod linuxom.
3.) Údajne je problém s emailom pod Linuxom. nie je tam Outlook.
Pod Linuxom naozaj Outlook nie je. Dá sa použiť bez problémov Thunderbird s Lightning od Mozilla foundation alebo  Evolution, oficiálny klient GNOME.

4.) Ale pod linuxom nefunguje Microsoft Office, tak nebudeme môcť otvárať dokumenty.
Síce Microsoft Office tam nepôjde, ale bez problémov ich nahrádzajú LibreOffice alebo OpenOffice vo verzií 3.  Vedia robiť aj export do PDF či ich editáciu. V súčasnosti aj pod Windows 7 používam iba Libre Office 3.6.0.4

5.) Máme sieťové úložisko. Budeme sa vedieť k nemu pripojiť?
Áno, bez problémov.

Skúsim sa k použitiu linuxových distribúcií vyjadriť obšírnejšie, vrátane nákladov na daný počítač.
V podstate rozdielny bude iba základ, hárver, na ktorom to bude bežať. Odporúčam väčšinou vždy nový počítač ale využiť sa dá aj repasovaný alebouž používaný.

Takže varianta číslo 1. – repasovaný počítač. Cena v rozmedzí 40- 150€ bez monitora. Záruka 6 mesiacov
Varianta číslo 2. – nový počítač. Cena v rozmedzí 200- 300€ s myšou a klávesnicou bez monitora. HP alebo Lenovo, záruka  24 mesiacov. Často už s predinštalovaným linuxom Ubuntu alebo niečo podobné.
Varianta číslo 3. – nový notebook, Cena od 250€.
Cena monitoru sa pohybuje okolo 50-100€ u používaného po 80-200€ u nových. Ide o monitory do kancelárie od 18 do 22 palcov.

Spolu náklady sú od 100€ vyššie, repasovaný počítač, až do 500€ za novú zostavu (počítač, monitor, myš, klávesnica) alebo notebook. Neudávam skladané počítače.

V podstate, ak nepotrebujete zakúpiť účtovníctvo, sú to jediné vložené financie, možno ešte ak nemáte svojho človeka, tak inštalácia a nastavenie počítačov.
Ceny účtovníctva sú rôzne. Od nuly pri GNUCash po 14000CZK (cca 550€) pri HoneyCalc. FlexiBee má viac možností licencovania, a radšej odporúčam ich skontaktovať.

Nuž a čo k tomu treba?
Jedno médium (USB kľúč, CD alebo DVD) s distribúciou.
Inštalácia v podstate trvá okolo 15-20 minút aj s nastavením miesta na ukladanie dát. a po reštarte môžete plne pracovať pokiaľ nepotrebujete niečo špeciálne, ako napríklad účtovníctvo.

A akú distribúciu poradiť?

Nuž asi niečo postavené na debiane – Ubuntu 12.04.1 LTS, Linux Mint 13 MATE, alebo ZorinOS.

Reklamy
This entry was posted in účtovníctvo, Linux, návod, Programy and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s