Microsoft Enterprise Agreement A Slovensko


Tak a blíži sa nám 31.12.2014 kedy má vypršať zmluva MicroSoft Enterprise Agreement ktorú má Slovensko podpísanú s Microsoftom.

Tak si to pripomeňme.

Predĺženie zmluvy MicroSoft Enterprise Agreement do 31.12.2014 prostredníctvom prihlášky Microsoft Enterprise Enrollment podpísal dňa 29.mája 2012 podpredseda vlády a minister financií (ing. Peter Kažimír) s možnosťou výpovede k 31.decembru v rámci jej trvania bez sankcií. Všetky inštitúcie, spadajúce pod zmluvu MicroSoft Enterprise Agreement, majú povinnosť nakupovať desktopové licencie produktov spoločnosti Microsoft iba prostredníctvom tejto zmluvy.

http://www.informatizacia.sk/2173-ext_dok/16326czmluva MicroSoft Enterprise Agreement v pdf

Takže o čo išlo / ide:

Slovensko si objednalo 82388 licencií na roky 2012-2014. Celkom by štátna správa pokrytá zmluvou mala potrebovať licencie pre 82388 PC, z toho 28525 balíčkov Standard, 11402 Professional a až 42461 Enterprise. Ide o programové vybavenie pre desktopy len pre ústredné orgány štátnej správy v celkovej cene 52.6 milióna Eur s DPH…

Zmluva pokrýva upgrade operačného systému Windows, používanie kancelárskeho balíka Office a klientské licencie pre prístup k serverovým produktom (CAL). Na výber je z troch balíkov tzv. software assurance licencií Desktop Standard, Professional a Enterprise za 166.2 eur s DPH, 194.32 eur a 248.98 eur na jedno PC ročne. V zmluve je však zakotvené postupné zvyšovanie ceny balíkov pre nové PC v priebehu zmluvy, napríklad Desktop Standard pridaný v poslednom treťom roku (2014) zmluvy stojí až 433.5 eur bez DPH.

Podľa Správy o plnení multilicenčnej zmluvy Microsoft Enterprise Agreement štátna správa využila za uplynulé tri roky licencie zakúpené na softvér od spoločnosti Microsoft v prípade operačného systému Windows iba na 29% počítačov, pre ktoré boli nakúpené.

http://www.rokovanie.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=21037Správa o plnení multilicenčnej zmluvy Microsoft Enterprise Agreement a návrhu jej pokračovania do roku 2012.

Problémom ale je, že štát za počítače platí priemerne ročne sumu 200 eur iba za právo používať najnovšie verzie Windows, Office a klientských prístupov CAL k serverovým riešeniam a za doplnkové služby v balíkoch CAL. Z CAL sa intenzívnejšie využívajú len Windows Server CAL, Exchange Server CAL a SharePoint CAL.

Zaujímavosťou je napríklad aj to, že operačný systém Windows XP bol po skončení podpory Microsoftom, na približne 30% osobných počítačov v štátnej správe. (Posledné mne známe informácie) K tomu si pridajme rovnako už nepodporovaný Office 2003, ktorý je najpoužívanejší v štátnej správe.

Takže suma sumárum máme využitých 29% licencií (23893 balíčkov licencií) a z toho je 30% starých (dávno zaplatených) Windows XP (7168 balíčkov licencií)… predpokladám že väčšina z daných počítačov CAL nepotrebuje (maximálne pre Exchange).

Takže pekne spočítané použilo sa 16725 licenčných balíčkov, a to netušíme či efektívne. Za týchto 16725 použítých balíčkov sa teda zaplatilo za tri roky “LEN” 3144.99€ s DPH.

Hospodáriť a používať takýmto spôsobom v súkromnej spoločnosti, asi letí ekonom, informatik I zodpovedný manažér či konateľ.

No a stále je ticho čo bude ďalej. Bude sa predlžovať?

OpenSource sa asi konať nebude, keďže tri roky bolo ticho.

Tak opäť sa bude šetriť z našich daní na zisk súkromnej spoločnosti.

PS: ospravedľňujem sa za hrubé počty ale nemám bohužiaľ prístup k presným číslam iba odhadom a neoficiálnym zdrojom informácií.

Snáď nám ministerstvá zverejnia správu využitia Zmluvy z Microsoftom za roky 2012-2014 v budúcom roku.

Reklamy
This entry was posted in Windows OS and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s