Svet Linuxu, ja a rok 2017


Každý rok si, cez dni voľna, robím drobný súhrn zmien ktoré sa za posledný rok udiali vo svete OpenSourceSoftware.

Tak čože nám ten rok 2017 priniesol nové.

Canonical vzdal vývoj Ubuntu Touch pre telefóny.

Ubuntu 17.04 Zesty Zapus, a LTS verzia Ubuntu 16.04 s podporou do apríla 2021, je poslednou, oficiálnou, verziou s Unity a ďaľšie verzie sa vrátia späť ku Gnome.

Ubuntu Mate sa stalo oficiálnou verziou z rodiny Ubuntu.

Na druhej strane je otáznik, čo bude so špecializovanou verziou Edubuntu, keďže posledná verzia je postavená na Ubuntu 14.04 LTS s podporou do apríla 2019.

K tomu časť vývojárov z Ubuntu odišla k system76 k tvorbe ich Pop!_OS

Microsoft ohlásil lepšiu podporu linuxu a v polovici roka predstavil Windows Subsystem for Linux (WSL) s podporou Ubuntu, ku ktorému neskôr pribudli Fedora, OpenSUSE , Debian, Centos, Mageia, Alpine, Crux a Clearlinux .

Konečne sa do plnej verzie dostal Devuan, fork Debianu bez systemd.

Fedora nám poskočila o dve čísla, cez leto prišla Fedora 26 a v novembri Fedora 27.

Nová verzia užívateľsky priateľského forku Archu, Manjaro Linux, nám vo verzií 17 zlepšila automatickú detekciu hárdvéru, Linux Mint vo verzií 18.2 a 18.3 s čiastočne opravenými bugmi, ale bohužiaľ s informáciou opustení KDE.

Zlepšil a vynovil sa nám aj anonymný fork Debianu, TAILS (The Amnesic Incognito Live System).

A takto by sme mohli pokračovať ďalej, a prejsť skoro všetkými známymi distribúciami.

V našich končinách ožili distribúcie Slax, vo verzií 9, postavený na Debiane, a Greenie 16.04.

No a čo môj osobný pohľad?

A tento rok, bol u mňa, opäť po 5 rokoch, rokom, kedy som zmenil distribúciu. Predošlá zmena bola u mňa v roku 2012, kedy som prešiel z Ubuntu na Linux Mint 12 KDE.

Tento rok, to bol odchod z Linuxu Mint a prechodom na MX Linux, s ktorým som sa pohrával spolu s inými distribúciami. Linux Mint, totiž pre mňa stratil ako distribúcia úplne zmysel.

Dôvod je kopírovanie vývoja Ubuntu a tým pádom i preberanie veľkého počtu chýb. Čím by pre mňa bol jednoduchší prechod späť k Ubuntu s Gnome alebo Mate.

Taktiež sa neriešia podstatné bugy a stáva sa priemerným klonom Ubuntu, a to až na pár utilít, ktoré je možné doinštalovať aj do iných distribúcií a nie sú pre mňa podstatné.

Som však rád, že k tomu došlo.

Za tento rok som sa totiž stretol s veľmi zaujímavými a použiteľnými distribúciami, ktoré by som neobjavil, nebyť problémov na Minte.

Čínsky Deepin Linux, ktorý chce byť užívateľsky prívetivý a, priznajme si, veľmi podobný MacOS. Ich Deepin desktop environment, DDE, je dosť populárny napríklad na Manjare alebo na RebornOS.

Ruský Astra linux a Rosa linux, kandidujúce na národný operačný systém, kde zatiaľ vedie Astra linux s nasadením v oblasti vojsk.

Alebo taký Parrot linux, pôvodne pokrývajúci oblasť bezpečnosti, teraz je vhodný aj na desktopové použitie.

Tých 5 rokov mi Linux Mint slúžil dobre.

Vďaka jeho jednoduchosti, som rozšíril počet ľudí v mojom okolí o spokojných užívateľov počítača spolu s linuxom a dokonca sa mi, a to úspešne, podarilo dostať Linux Mint do niekoľkých firiem.

I keď rok 2017 nebol rokom Linuxu na desktopoch, i tak mal svoje čaro i turbulencie v oblasti OpenSource operačných systémov a softvéru. A tak by to malo aj byť budúci rok.

 

Reklamy

Komentáre sú uzavreté.

Vytvorte si webové stránky alebo blog na WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: