Deriváty Ubuntu s prostredím MATE 1.časť


Tak dnes som si vzal na porovnanie distribúcie linuxu, ktoré spája jedno a to isté, sú stavané na Ubuntu 18.04 BionicBeaver a grafickom prostredí MATE vo verzií 1.20.1.

Ide o Linux Mint 19 Mate, tohoto času v betaverzií, Greenie Linux 18.04 a Ubuntu Mate 18.04. v dnešnej prvej časti si ich stručne predstavíme a poukážem na základné rozdiely, ak nejaké sú. V ďaľšej časti si ich porovnáme v Phoronix test suite, glmark a Hardinfo testoch už nainštalované na SSD disku 120GB s 3mi partíciami, každou so 40GB a bez swapu.

Všetky tri uvedené distribúcie používajú repozitáre Canonicalu, poprípade doplňujúce a desktopové prostredie Mate. Radia sa medzi užívateľsky prívetivejšie a vhodné aj pre začiatočníkov.

Screenshoty a užívateľský test som robil v Oracle Virtualbox 5.2.6 r120293 z dôvodu problematickej inštalácie Linux Mint 19 Beta na testovací notebook s Intel BayTrail procesorom. V tomto teste ma zaujímal hlavne  pocit z daných distribúcií, ich rýchlosť, prívetivosť pre užívateľov. Taktiež ma zaujímalo porovnanie ich funkčnosti v štandardnej neupravenej inštalácií pre Slovensko a Česko.

Podmienky pre všetky tri OS boli rovnaké, inštalácia z aktuálneho ISO obrazu stiahnuté zo stránok distribúcie. Prevedenie aktualizácie, doinštalovanie grafického adaptéru pre Virtual box a pripojenie Guest Addition cd do virtualboxu.

Rozlíšenie VM bolo nastavené na 1280×1024, Priradené 1 jadro procesora povolená hardvérová virtualizácia,  2878MB ram, povolená 3D akcelerácia a 128MB video ram, virtuálny disk bol nastavený na dynamický s prvotnou veľkosťou 15GB. Host operačný systém bol Windows 7 Profesional 64bit.

vb_osvb_video

Obr. Virtuálne počítače.

Test v podstate prebiehal bežným spôsobom akoby používania počítača, prehliadanie webových stránok, vždy 5 tabov (môj blog, domovskú stránku distrowatch, stránku greenie na sourceforge, domovskú stránku ubuntu mate a domovskú stránku linuxmint). Otvorené vo Firefoxe 60.0.2 64bit a Chromium 66.0.3359.181 64bit bez blokovača reklám.

Taktiež som spustil cez Hard info generovanie reportu vrátane benchmarku, ale keďže to je robené vo virtual boxe, tak tie testy nie sú až tak priekazné sú skôr len na nástrel chovania sa OS.

Predstavenie.

Greenie linux 18.o4 
Domovská stránka
Typ OS: Linux
Založená na: Debian, Ubuntu LTS
Pôvod: Slovensko
Autor: Stanislav Hoferek
Architektúra: x86_64
Pracovné prostredie: MATE
Kategória: Začiatočníci, Desktop, Live Medium

Začnem domácim Greenie linuxom.
Podľa výpisov je celé Greenie postavené na Ubuntu 18.04.01 (BionicBeaver) po ktorom nesie aj označenie a na linuxovom jadre 4.15.0-23 generic 64bit z 23.5.2018.
Nainštalovaných je 2077 balíčkov z toho 4 špeciálne, ktoré v podstate robia z Ubuntu Greenie (greenie-apps, greenie-config, greenie-pl a greenie-skcs) použitých je 7.26GB na disku po inštalácií a prevedení všetkých updatov.
Špecialitou Greenie je zameranie na Slovensko a Česko, čo vidieť vo výsledku, keďže obsahuje slovenský preklad bez chýb.

Použitá téma pre prostredie MATE 1.20.1 je Ambiant mate, osobne mám radšej tmavú tému black mate ale vybraná tiež neurazí a k zmene na inú tému stačia 3 kliknutia myši. Taktiež sú tu dva panely na hornej a dolnej časti obrazovky. Osobne uprednostňujem, kvôli širokouhlým displejom, panel vľavo a dole dock.

Obr.  Prostredie Greenie linux po inštalácií.

Zhodnotenie:

Oproti Ubuntu MATE sú pridané hry, prehliadač Chromium, GIMP vo verzií 2.10, Pinta, Shotwell, Evince, Htop, jednoduchý dock Plank, Kazam, Synaptic, niekoľko nástrojov, Calibre a podobne.
Čo mi tu chýba je Conky, ale ten sa dá doinštalovať.
Viac o rozdieloch sa dá nájsť na blogu Greenie Linuxu priamo od autora alebo v časti najčastejšie otázky . V podstate pre bežného užívateľa prechádzajúceho z Windows by som odporučil ako prvý z týchto troch.

Plusy:
+ nízka obsadenosť RAM, v priemere okolo 520MB, ktorá bohužial po spustení Firefoxu narástla na 1,08GB a pri Chromium na 1,06GB
+ v podstate pre bežného užívateľa predinštalované všetko čo by mohol potrebovať
+ svižné a príjemné prostredie
+ ťaháky v češtine a slovenčine k práci s linuxom
+ výber programov. Doplnené a zredukované predinštalované programy
+ vizuálne na 90% podobné ako Ubuntu Mate z ktorého vychádza

Mínusy:
– vizuálne na 90% podobné ako Ubuntu Mate z ktorého vychádza


Ubuntu MATE 18.04 
Domovská stránka
Typ OS: Linux
Založená na: Debian, Ubuntu
Pôvod: Veľká Británia
Architektúra: armhf, i386, powerpc, x86_64
Pracovné prostredie: MATE
Kategória: Začiatočníci, Desktop, Live Medium, Raspberry Pi

Na Ubuntu Mate 18.04 je v podstate postavený vyššie uvedený Greenie Linux. Na rozdiel od Greenie je Ubuntu Mate programovo chudobnejší a pre bežné používanie je nutné siahnuť buď po inštalácií Synapticu, ktorý z neznámeho dôvodu nie je súčasťou inštalácie, alebo použiť Software Boutique, čo je vlastne grafický repozitár.

Použitý je starší kernel 4.15.0-23 generic 64bit a nainštalovaných je 1873 balíčkov, ktoré zaberajú 6,9GB po aktualizácií. Pokiaľ však chceme mať plnohodnotne doinštalovaný systém tak veľkosť stúpne na 8,4GB. Téma pre prostredie MATE 1.20.1 je Ambiant mate, ktoré je rovnako použité v Greenie linux vrátane dvoch panelov.

Obr. Ubuntu Mate. Ako rodič Greenie linuxu sa nezaprie.

Zhodnotenie:

Ubuntu MATE je velmi dobre odladená distribúcia. Mate, ktoré vychádza z GNOME 2, je vhodnejšie pre staršie počítače či súčastné Celerony a Pentiá postavené na Intel Atom a aj prechod na framework GTK+v3 mu evidentne prospel.
Ubuntu MATE je svižné málo náročné na systémové prostriedky a odladené. Problém bol v testoch Hardinfo, kde Greenie v podstate bolo posledné, ale išlo o testy vo virtuálnom prostredí, tak uvidíme ako to bude v reálnych testoch. V podstate z neho vyššie uvedené Greenie vychádza, ale v ich porovnaní mi príde po inštalácií Greenie použiteľnejšie.

Plusy:
+ software boutique – centrum pre inštalovanie programov
+ menší výber programov
+ menší priestor na disku
+ nízka obsadenosť RAM, okolo 420MB

Mínusy:
– vyššia spotreba RAM samotného systému. Priemerne okolo 720MB
– menší výber programov
– chýba synaptic
– pár chýb v preklade do slovenčiny


Linux Mint 19 MATE Beta
Domovská stránka
Typ OS: Linux
Založená na: Debian, Ubuntu (LTS)
Pôvod: Írsko
Architektúra: i386, x86_64
Pracovné prostredie: MATE
Kategória: Začiatočníci, Desktop, Live Medium

Linux mint 19 je postavený na Ubuntu 18.04.01 (BionicBeaver) a na linuxovom jadre 4.15.0-23 generic 64bit podobne ako aj Greenie Linux a Ubuntu Mate. Je nainštalovaných 2074 balíčkov, čo je o 3 menej ako v Greenie, použitých je však 14,76GB na disku po inštalácií a prevedení všetkých updatov, čo je dvojnásobok veľkosti ako Greenie linux. Z toho počtu je 27 balíčkov, ktoré menia Ubuntu Mate na Linux Mint.  Použitá téma pre prostredie MATE 1.20.1 je Ambiant mate ako aj u predošlých dvoch distribúcií.

Obr. Linux Mint 19 Mate v Beta verzií

Zhodnotenie:

Váham nad hodnotením. Jednak ide o beta verziu, na druhej strane človek očakáva aj od beta verzie istú stabilitu. Ide vizuálne o prívetivú distribúciu veľmi povedomú užívateľom Windows. Otváranie okien bolo však dosť pomalé hlavne vo Firefoxe. Taktiež nároky na systémové prostriedky sú neobvykle vysoké. Systém si vezme, bez spustených aplikácií, 680MB.
Na druhej strane vo virtualboxe štartoval Linux Mint 19 najrýchlejšie.
Momentálne však beta verziu nemôžem odporučiť. Počkám si na oficiálny release a s ním prevediem aj testy na fyzickom počítači.

Plusy:
+ prístup k užívateľovi
+ inštalácie programov cez “mint store”
+ rýchly štart

Mínusy:
– stabilita
– obsadenosť RAM od 650MB po 809MB bez spustených aplikácií


Testy v hardinfo.

hardinfo_test

Každý virtuálny počítač bol nastavený iba na jedno jadro z procesoru Intel Pentium G3240 a na fixný takt 3,1GHz. počas testov nebol zapnutý žiadny iný program v hoste ani vo virtuálnom počítač a počítač nebol na internete.

 

1 thought on “Deriváty Ubuntu s prostredím MATE 1.časť

  1. Spätné upozornenie: Deriváty Ubuntu s prostredím MATE 2.časť | RedHawk's space

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.