Ako lacno spraviť pracovný počítač


Nedávno som diskutoval na facebooku v skupine venujúcej sa staršiemu hardvéru ohľadom toho ako lacno upraviť laptop na pracovný desktop.
V skupine sa preberá väčšinou hardvér starší ako 10 rokov a to skôr na zberateľské účely.
A v poslednom blogu som sa zamyslel nad mojim spôsobom používania počítača a zmien, ktoré som si všimol za posledný rok a niečo. Čím som si pripomenul dôvody, pre ktoré mám radšej starší hardvér.

Ide hlavne o kvalitatívne iné spracovanie, ktoré je evidentné hlavne pri laptopoch.

Za posledných 10 rokov výkon procesorov rástol veľmi pomaly, niekedy skoro vôbec.
Veď stačí si porovnať procesor Intel Core 2 Duo T5250 v laptope Fujitsu Siemens Esprimo Mobile D9500, ktorému sa budem venovať ďalej, a Intel Core i3 6006U SkyLake z biznis notebooku HP ProBook 450 z 2018.
Za 10 rokov dvojnásobný syntetický výkon, o 500MHz vyššia frekvencia a 4 vlákna oproti dvom v C2D. Cena HP Pro Book s NBD servisom v auguste 2018 850€.

Mimochodom po 3 týždňoch už ten notebook mal procesor i3-8130U ale už s OS Windows 10 nie 7 Professional.

Problém ale nastane, keď prestaneme vnímať syntetické testy a pozrieme sa na prácu s novým hardvérom. Naozaj je taký rozdiel v práci s daným zariadením a jeho výkon v reále vysoký?

Z praxe poviem že nie je…

Ale o tom to nebude dnes, to možno nabudúce.
Dnes sa pozriem na laptop Fujitsu Siemens Esprimo Mobile D9500 a jeho použitie ako pracovnej stanice namiesto desktopu.

d9500Obr. Fujitsu Siemens Esprimo Mobile D9500

Kúpna cena, u mňa, bola 0€, dostal som ho od známeho lekára, ktorému v ňom odišiel disk po 10 rokoch denného používania.
No podľa internetu a niekoľkých slovenských bazárov sa ale cena pohybuje okolo 50€ (od 45 do 58€)
Osadený bol pamäťovým modulom Kingston 2GB DDR2 SODIMM a bez pevného disku.
Doma som vyhrabal ešte 1GB modul DDR2 SODIMM (bežne cena okolo 5€) a použil som 120GB SSD disk Crucial M500 s 34MB poškodenými a vyhradenými bunkami, nový obyčajný 120GB SSD sa dá kúpiť okolo 27€. čiže ak by som to kupoval som na cene 82€ (50€ laptop + 5€ 1GB ram +27€ SSD). Pôvodne bol na laptope inštalovaný Windows Vista Home premium (nálepka je v poriadku a plne čitateľná) a Microsoft Office 2007 Standard, neskôr tam mal známy Windows 7 Professional.

hwinfo_fullObr. desktop Windows 7 SP1 a HWinfo

Pre mňa je však použiteľnejší s GNU/Linux MX 17.1 64bit. Pri ňom sa notebook veľmi nezapotí a pri piatich otvorených oknách v Chromium obsadí okolo 30% RAM.

chromiumObr. Chromium 5 kariet (Facebook, Phoronix, Linux mint czech, môj blog a pravda) 31% obsadenie RAM z 3GB (cca 1GB)

Chladenie je tiché a neruší.
Po pripojení setu klávesnice s myšou a monitoru sa na danom laptope pracuje pohodlne, nedochádza k zamŕzaniu ani prestojom a to dokonca ani pri editovaní fotiek v DarkTable.

Pokusne som editoval aj 250MB pdf súbor v Master PDF  5 a taktiež s tým nemal žiaden problém. Trochu som ho zadýchal pri pozeraní fullHD videa z youtube

fullhdObr. Youtube a Avatar full HD 1080p dokázalo na fullscreen zahriat notebook ale prehral video.

fullscreenObr. Pri 720p dokonca relatívne plynule (monitor aj obrázok 1600×1200)

Čítačka SD kariet nemá problém ani s 32GB SDHC a taktiež nad čítačkou je PCIExpres 54 slot na rozširujúce karty, vedľa výstupy na slúchadlá a mikrofón

Súčasťou sú štyri porty USB 2.0 sú umiestnené tak, aby si neprekážali a v pohode je zapichnutý v dolnom wifi dongle ku klávesnici a v hornom usb flash disk. To sa už nevidí tak pekne rozložené, väčšinou je použiteľný iba jeden port z dvojice.

Gigabitový ethernet ide na plno a ani Intel Pro wifi nerobí problémy ako niektore RTL alebo Broadcom wifi sieťové karty.
DVD napaľovačka je plne funkčná ale na ATAPI (IDE) 133. Pokiaľ nepoužívate dvd alebo cd, je možné ju vymeniť za 2,5″ SATA disk za pomoci redukcie.
Batéria je tam originál pôvodná z roku 2008, 57720 mWh teraz pri plnom nabití dosiahne 37141 mWh čo stačí na prevádzku 1,5-2 hodiny. Nič ale nebráni objednať si novú, ceny sa pohybujú okolo 40€.

Obr. Výdrž baterky.

Tým dostanete opäť plnohodnotný pracovný nástroj a k tomu prenosný.  Prevedenie je pevný plast a hliník.

Jediná vec, ktorá mi trochu vadí, je že má iba VGA výstup na monitor, ale človek nemôže zase mať všetko.

inxi_ssdObr. Inxi vľavo test na HDD, vpravo SSD

Výpis CPUID pri teste na HDD (dual boot Linux MX 17.1 64bit + Windows 7 starter SP1 (nemal som k dispozícií inú licenciu)

Reklamy

2 thoughts on “Ako lacno spraviť pracovný počítač

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.