Terminál – výber modelov


Výber emulátorov terminálu je množstvo.
Snáď každé desktopové rozhranie má svoj terminál.
Štandardom je xterm, ktorý je súčasťou Xorg.

Ja osobne používam 2 terminálové emulátory, xfce terminal a Terminator, z 90% to je však xfce-terminal.

dnes som si ale pripravil výber sedem rôznych terminálov.

Guake
Konsole
MATE terminal
Sakura
Terminator
Tilda
xfce-terminal

terminalsObr. Pre bežného užívateľa medzi nimi ale viditeľný rozdiel nebude.

Každý je screenshotovaný s nastaveniami, spustenou utilitou atop a výpisom inxi a lsusb. Budem sa ku každému snažiť dať plusy a mínusy a tiež môj pocit z nich. Zoradené sú podľa abecedy


Guake
Popis: 
Guake je terminálový emulátor primárne vyvýjaný pre GNOME 3.
Jeho dizajn vychádza z konzoly z hry Quake.
Vyvíjaný je od roku 2008 a momentálne je vo verzií 3.4.0 napísaný v Python3. Používa knižnice GTK+ 3 a v podstate funguje na všetkých bežných DE.
plusy:

+ manažovateľný
+ široké možnosti rozšírenia a prepojenie s IDE

mínusy:

– náročný na systém
– pre bežného užívateľa množstvo nevyužiteľných funkcií
– rovnaký ako Yakuka alebo Tilda

môj pohľad:

Guake je zaujímavý terminálový emulátor s mnohými možnosťami, bohužiaľ cenou je jeho ťažkopádnosť a žravosť systémových prostriedkov. Na disku berie dosť veľa a 230MB obsadenosť v RAM je veľmi veľa na terminál. Na strane druhej je veľmi dobre konfigurovateľný a pre niekoho užitočný. Mne stačia 2-3 okná a na to mi vyhovuje Terminátor alebo klasický terminal.

Obr. Guake. Vľavo hore inxi a lsusb výpis, vpravo hore nastavenia, ktoré sú bohaté a majú samostatný spúšťač Guake Preferences. Dolu bežiaci monitor Atop


Konsole
Popis: 

Konsole je terminálový emulátor, ktorý je na rozdiel od Guake primárne pre KDE. Jeho zdrojový kód je kompletne prepísaný, na rozdiel od mnohých iných terminálových emulátorov odvodených od xterm alebo rxvt. Je využívaný aplikáciami ako Konqueror, Krusader, Kate alebo KDevelop pomocou KPart ako terminál.

plusy:

+ je možné využívať záložky
+ natívne  SSH
+ nie je postavený na xterm

mínusy:

– používanie QT
– previazanosť s KDE

môj pohľad:

S Konsole skúsenosti nemám, keďže KDE nepoužívam od verzie 2.1 na Mandrive. Pri testovaní mi však vadila relatívne dlhá odozva a veľkosť na disku. Vyťažovanie prostriedkov bolo relatívne v pohode.

 Obr. Konsole so spusteným Atop a about.


MATE terminal
Popis:

MATE Terminal je terminal emulátor v MATE environmente. Ide o fork GNOME terminálu, ktorý je postavený na xterm. Podporuje viac možností nastavenia cez takzvané profily.

môj pohľad:

Ako vidieť nedal som MATE terminalu žiadne plusy a mínusy, pretože pri Mate terminále ide o čiste šedý priemer a v podstate nie je medzi MATE a GNOME terminálom žiaden rozdiel, preto som GNOME terminál ani neinštaloval. Na DE MATE pôsobí ľahko a na bežné používanie ale na inom DE dochádza veľmi často k dlhým odozvám.  Osobne mi nevadí na MX s MATE, ale na MX s xfce ho neodporúčam.

Obr. MATE terminal.


Sakura
Popis: 

Sakura je terminálový emulátor postavený na GTK+ a VTE. Je prepojený len pár zavyslosťami, pokiaľ nepotrebujete plnohodnotný terminál.
Nastavenia sú cez kontextové menu a je tam pár základných možností, dokonca aj oproti MATE terminálu či GNOME terminálu.

plusy:

+ ľahký
+ nenáročný na sytémové prostriedky
+ jednoduchý

mínusy:

– jednoduchý
– trošku pomalší vývoj.

môj pohľad:

Sakura je fajn ľahký terminál, pokiaľ nepotrebujete nič zložité, alebo pokiaľ máte starší a slabý PC.

Obr. Sakura


Terminator
Popis: 

Terminator je open-source terminálový emulátor naprogramovaný v Jave. Dostupný je pre Microsoft Windows, macOS, Linux a Unixové systémy používajúce X Windows. Pôvodne mal nahradiť rxvt ide o stredne ťažký emulátor s viacerými možnosťami.

plusy:

+ nastaviteľnosť
+ rôzne layouty pre okná
+ tichý beh s oznámeniami
+ nízke nároky na systém
+ logovanie

mínusy:

– pomalší štart
– občas pokazí export

môj pohľad:

Terminátor je zaujímavý terminál s množstvom nastavení, v mnohom prevyšujúci aj Konsole či Guake. Na rozdiel od nich ale nezaťažuje systém. Je možné nechať ho bežať na pozadí a nastaviť len upozornenie. Guake keď beží na pozadí často ide do 500MB v ram Terminator cca 80MB.

Obr. Terminator.


Tilda
Popis: 

Tilda je GTK+ terminálový emulátor. Je postavená na VTE a ide o fork GNOME Terminálu. Je dizajnovaná podobne ako Guake a nastavenia pozície okna sa riešia skratkami alebo v nastaveniach pomocou myši.

plusy:

+ ľahký terminál
+ množstvo nastavení
+ rýchla práca

mínusy:

– nastavenia vlastností
– ostáva aj po vypnutí v pamäti
– chyby

môj pohľad:

Tilda ma zaujala svojou svojskosťou. Bez rámový terminál, rýchlosť otvárania a reakcie príkazov, ktoré sú ale vykúpené predčítaním v pamäti. Na strane druhej, kým som si zvykol na polohovanie terminálového okna cez skratky alebo otvorením nastavení a klikaním myšou, prešlo dosť času.

Obr. Tilda terminal


xfce-terminal
Popis: 

xfce-terminal je GTK+ terminálový emulátor. Je postavený na VTE a ide o fork GNOME Terminálu a je osadený ako štandard v xfce prostredí. Ide o odľahčený terminálový emulátor, ktorý je používaný aj v iných prostrediach kde sú vyžadované ľahké aplikácie.

plusy:

+ ľahký a rýchly
+ plne nastaviteľný

mínusy:

– bez tabov
– bez profilov

môj pohľad:

90% času používam xfce terminal, ktorí je ako defaultný na MX linuxe. Vo väčšine bežného času a používania mi tento odľahčený terminál stačí. Je tam síce pár vecí, ktoré by sa mu dali vytknúť, ale nie sú nejako rušiace alebo že by spôsobovali pád či zdržania ako v iných termináloch.

Obr. XFCE terminál


Na trhu je podstatne väčšie množstvo terminálov ako Deepin terminal, Tilix, Cool Retro Term, Termite, xterm, Terminology atd.

Istý čas som v minulosti používal Deepin terminál aj Terminology ale nakoniec som zakotvil na Terminator a xfce termináli. Proste časom zistíte čo potrebujete a čo vám vyhovuje.

V ďalšej časti sa pozrieme na základné príkazy na zistenie informácií o počítači a systéme a prejdeme prípravou na ovládanie počítača a nastavenie cez terminál.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.