Tiny Core Linux – plnohodnotný OS do 100MB


Tiny Core Linux (ďalej len TCL) je malá, a istým spôsobom špecifická distribúcia.
TCL sa snaží byť čo najmenší, tým pádom by ste nemali mať problém pri inštalácii na starom počítači.
Jeho malá veľkosť (podľa nainštalovaných programov od 10 do 120 MB) prináša vysoký výkon aj na starom počítači.

RH: Používam TCL na EPC Radiant System P845. Pôvodne som skúšal TCL 12 (február 2021) ale nakoniec som sa vrátil k TCL 11.1 (február 2020) kvôli väčšiemu množstvu tcz
Základná doska Radiant Intel 852GM
Procesor Intel Celeron M ULV 353
Pamäť APACER 512MB DDR400 PC-3200
Disk uSBSSD SanDisk 1GB
Disk Kingston 16GB microSD
Grafická karta Intel 82852/855GM igpu
Zvuková karta USB Axagon C-Media CM106
Sieťová karta Intel 82801DB PRO/100 VE on board
Skrinka EPC Radiant
OS na SD karte AntiX-17.4.1 / FreeDOS 1.2
OS na uSSD TCL 11.1

Jeho malá veľkosť je spôsobená zostavením, de facto ide len o jadro (kernel) s minimálnym programovým vybavením, s možnosťou inštalácie množstva programov s ich repozitára.
Tým je TCL vysoko modulárny, a flexibilný na použitie.

RH: Osobne som s ním prišiel do kontaktu ako OS na tenkom klientovi od HP. Momentálne používam ako piCorePlayer.

Problém ktorý pri používaní TCL nastáva je jeho “komplexnosť” čo spôsobuje jeho ťažšiu konfiguráciu a aspoň strednú znalosť OS GNU/Linux.
Prvé kroky s TCL boli neznesiteľné a frustrujúce. Zmeniť spôsob z klasických desktopových distribúcií ktoré sú orientované na užívateľskú prívetivosť, ale zároveň aj nabobtnané.

TCL je vhodné na arm, 486 či x64 a to na použitie ako desktop (v rámci možností) alebo ako IoT, poprípade ako Squeezebox.

Používanie TCL ale má určité výhody, napríklad úplnú kontrolu nad hardvérovými a softvérovými komponentmi, modulárnu flexibilitu systému. Využitie TCL ako server, IoT, netbook a stolný počítač (desktop).
Má podporu online úložiska (cloudu). Zaujímavé sú aj jednoduché systémové nástroje na pridávanie ďalších funkcií a programov do operačného systému, čo však môže vyžaduje, aby ste si vylepšili základné zručnosti pri kompilácii balíkov.

Autori poskytujú 3 distribučné obrazy na stiahnutie:
Core (11 MB) je základný systém poskytujúci iba rozhranie príkazového riadku, a preto sa odporúča iba skúseným používateľom. K dispozícii sú nástroje príkazového riadku, ktoré umožňujú pridanie rozšírení a vytvorenie systému s grafickým prostredím pracovnej plochy. Ideálne pre servery, IoT a vlastnú distribúciu.
TinyCore (16 MB) je odporúčaný pre nových používateľov. Zahŕňa základný systém Core a rozšírenia X / GUI pre dynamické grafické desktopové prostredie FLTK / FLWM.
CorePlus (106 MB) CorePlus je inštalácia, nie distribúcia. Odporúča sa pre nových používateľov, ktorí majú slabé internetové pripojenie, alebo nechcú mať zariadenie pripojené. Poprípade používajú rozloženie klávesnice mimo USA a chcú to zmeniť. Inštaláčný obraz zahŕňa základný systém Core, inštalačné nástroje, ktoré poskytujú nastavenie s rozšírenými možnosťami spustenia, výber zo 7 správcov okien, podpora bezdrôtového pripojenia prostredníctvom firmvérov pre širokú škálu adaptérov (aj USB) a ndiswrapper, podpora klávesnice mimo USA a remasteringový nástroj pre vlastný img USB.
(Voľne preložené zo stránky distribúcie)

Minimálne systémové požiadavky:
RAM-48MB
CPU-i486DX
Internetové pripojenie

Odporúčané režimy použitia TCL
Tieto režimy súvisia s operáciami načítania a inštalácie distribúcie v čase spustenia. V systéme Tiny Core Linux narazíte na tri primárne prevádzkové režimy: predvolený režim, režim pripojenia a režim kopírovania.
K tomu je ešte možnosť priamej inštalácie OS na pevný disk, pretože pri práci s TCL (Tiny Core Linux) sa nerozlišuje ako jedinečný spôsob používania, ako pri väčšine bežných OS na GNU/Linux. Alternatívne je môžné použitie aj inštalácie priamo na disk, ja som to využil.

Predvolený režim: Cloud / Internet
Tento režim označuje použitie TCL ako cloudového / internetového klienta. Je to predvolený režim TCL počas bootovania.
V tomto režime sa najskôr spustí TCL v operačnej pamäti (RAM), až potom sa sprístupní desktop a Appbrowser. Poskytuje tak prístup k úložisku aplikácií na stiahnutie a inštaláciu.
Užívateľsky prístupné rozšírenia budú používané iba v spustenej relácii. TCL má plný prístup a oprávnenie používať RAM tak, ako chce. Cloudové alebo internetové operácie sú nezávislé od operácií v RAM.
V podstate ide o spôsob použitie rovnaké ako live média u iných distribúcií.

Pripojený (mount) režim: TCE / Install
Väčšina používateľov TCL používa tento režim. Komunita TCL ju odporúča. V tomto režime pripojenia sú používateľským aplikáciám a rozšíreniam priradené lokálne úložiská v adresári tce. Toto lokálne systémové úložisko je trvalé, takže musí byť používaný podporovaný formát disku. Napríklad fat, vfat, ext2, ext3 a ext4.
Výhodou tejto aplikácie je, že šetrí operačnú pamäť RAM, takže je to užitočné v prípade malej RAM.
TCL si požičiava funkcionalitu Appbrowseru na vykonanie ukladania rozšírení o aplikáciu pod /tce.

Režim kopírovania: TCE / Install + copy2fs.flg / lst
V predvolenom nastavení tento prevádzkový režim nepripojí užitočné rozšírenia aplikácie, ale skopíruje ich priamo do pamäte RAM. Režim však úplne nevylučuje pripojenie rozšírení o aplikáciu. Je to alternatívna možnosť popri hromadnom načítaní pamäte RAM pod copy2fs.flg a selektívnom načítaní pamäte RAM pod copy2fs.lst.
Režim kopírovania zámerne predlžuje čas zavádzania, aby mohol ťažiť z rýchlosti chodu RAM v predvolenom režime a z pretrvávania režimu Mount. Režim kopírovania môžeme uzavrieť ako dve strany mince, kde možno rozšírenia o aplikáciu buď kopírovať, alebo pripojiť do pamäte RAM. Táto flexibilita, ktorú tento režim využíva, sa dosahuje sledovaním a monitorovaním výberu používateľov prostredníctvom programu Appsaudit.

Ja som nainštaloval najprv TCL 12, následne 11.1.
Pôvodne som mal Fluxbox, ale následne som si nainštaloval verziu s Hacked boxom.
Samozrejme mám s toho spravený img súbor, aby som sa mohol k pôvodnému neupravenému OS vrátiť.

Funguje mi prístup k UART, výstup na displej navesený na LPT a prístup k Arduino uno / nano.

A čo si o ňom myslím?

Pozitíva

 • malý OS
 • rozšíriteľný
 • možnosť používať ako IoT systém
 • podpora arm, x86, x64
 • podpora i2c a iných protokolov
 • množstvo implementácií (dcore, picore, piCorePlayer atd.)
 • svižný aj na minimálnom HW alebo pri behu z SD karty
 • vynikajúca podpora na fóre.

Negatíva

 • zložitý
 • nutnosť robiť všetko od základu

Galéria:

1 thought on “Tiny Core Linux – plnohodnotný OS do 100MB

 1. Spätné upozornenie: RETRO HW: EPS Radiant System P845 | RedHawk's space

Komentáre sú uzavreté.